Executive Board

Suket Dayal» President
San Diego Housing Commission
Term Expires: October 31, 2023

Don Swift » Senior Vice President
Los Angeles County Development Authority
Term Expires: October 31, 2023


Vice Presidents with Portfolio

Lucille Boss » Vice President – Commissioner Affairs
Housing Authority of the City of Santa Barbara
Term Expires: October 31, 2023

Christina Husbands » Vice President – CR & D
Fresno Housing Authorities
Term Expires: October 31, 2023

Linh Luong » Vice President – Finance
HA County of Stanislaus
Term Expires: October 31, 2023

Sanford Riggs » Vice President – Housing
County of Santa Barbara HA
Term Expires: October 31, 2023

Kerrin Cardwell » Vice President – Member Services
Anaheim Housing Authority
Term Expires: October 31, 2023

Liz Morales » Vice President – Professional Development
City of Tucson
Term Expires: October 31, 2023


Members-at-Large, 2020-2022 Term

LeWanda Croft» Member-at-large
County of Santa Barbara HA
Term Expires: October 31, 2022

Beth Campbell » Member-at-large
HA of the County of Contra Costa
Term Expires: October 31, 2022

Levon Lamy » Member-at-large
City of Tempe
Term Expires: October 31, 2022

Sarah Darr » Member-at-large
Flagstaff HA
Term Expires: October 31, 2022

Jeff Davis » Member-at-large
San Diego Housing Commission
Term Expires: October 31, 2022

Massey Casper » Member-at-large
HA of the City of Madera
Term Expires: October 31, 2022

Lewis Jordan » Member-at-large
Marin HA
Term Expires: October 31, 2022

Duane Hopkins » Member-at-large
Oakland HA
Term Expires: October 31, 2022


Members-at-Large, 2021-2023 Term

Rick Gentry
NAHRO Fellow
Term Expires: October 31, 2023

Kelly Salmons » Member-at-large
County of San Diego
Term Expires: October 31, 2023

D’Jon Scott-Miller » Member-at-large
HA of the City of Livermore
Term Expires: October 31, 2023

Veronica Loza » Member-at-large
HA City of Santa Barbara
Term Expires: October 31, 2023

Elaine Archer » Member-at-large
HA of the County of San Luis Obispo
Term Expires: October 31, 2023

Eric Brown » Member-at-large
HA of the City of Los Angeles
Term Expires: October 31, 2023

Scott Smith » Member-at-large
HA of the County of San Luis Obispo
Term Expires: October 31, 2023

Kurt Wiest » Member-at-large
County of Alameda HA
Term Expires: October 31, 2023


Association Representatives

Lewis Jordan » Statewide CAHA Board
Marin HA
Term Expires: June 30, 2022

Lewis Jordan » NorCal/Nev CAHA Representative
Marin HA
Term Expires: June 30, 2022

Roberto Chavez » SoCal CAHA Representative
City of Inglewood
Term Expires: June 30, 2022


Chapter Presidents/Representatives

Carmen Jack » President – Arizona Chapter
City of Chandler HA
Term Expires: October 31, 2023

MaryLiz Paulson » President – NorCal/Nevada Chapter
Term Expires: October 31, 2023

Nick Martinez » President – SoCal Chapter
County of San Diego
Term Expires: October 31, 2023


State Representatives

Emilio Salas » California Representative
Los Angeles County Development Authority


Past Presidents

Barbara Kauss» Past President
Stanislaus Regional HA
Term Expires: October 31, 2023
Retired: May 24, 2022

Rob Fredericks» President
HA City of Santa Barbara
Term Expires: October 31, 2023

Ed Mayer » Past President
Housing Authority of the County of Butte
Term Expires: October 31, 2023


Regional Service Officer

Shelli Scrogum
12246 FM 1769
Graham, TX 76450
Phone: 940-521-9967
Email: pswrc@nahro.org

Updated 10/21/21